WHO: Koronavírus (COVID-19) – odporúčania pre verejnosť: Fakty a mýty

Z online dostupného originálu: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters?fbclid=IwAR2CN9OOpBjuvECcMjSheJqwOVp5RSuLhLaOGMa_T9Q5YvOTGsA3tkE5r8M

Preklad a korektúra:   Alexandra Repeľová, Gabriela Majerníčková

FAKT: Vírus COVID-19 sa môže prenášať v oblastiach s horúcou a vlhkou klímou.

Z doposiaľ zistených informácií môže byť vírus COVID-19 prenášaný vo VŠETKÝCH OBLASTIACH, vrátane oblastí s teplým a vlhkým počasím. Nehľadiac na klimatické podmienky, dodržiavajte ochranné opatrenia, ak žijete alebo cestujete do oblasti, kde je zaznamenaný výskyt COVID-19. Najlepšou cestou ako sa ochrániť pred COVID-19 je časté umývanie rúk. Práve umývaním rúk eliminujete vírusy, ktoré sa môžu nachádzať na rukách a zamedziť tak infekcii, ktorá by mohla nastať, ak by ste sa následne dotkli svojich očí, úst a nosa.

FAKT: Studené počasie a sneh NEDOKÁŽU zabiť nový koronavírus.

Nie je žiaden dôvod na predpoklad, že studené počasie dokáže zneškodniť nový koronavírus alebo ostatné ochorenia. Normálna teplota ľudského tela je vždy okolo 36,5°C do 37°C a to bez ohľadu na vonkajšiu teplotu alebo počasie. Najefektívnejším spôsobom ochrany pred novým vírusom je časté čistenie si rúk dezinfekčnými gélmi na alkoholovej báze alebo umývanie rúk mydlom a vodou.

FAKT: Horúci kúpeľ nezabráňuje vzniku nového ochorenia spôsobeného koronavírusom.

Kúpanie sa v horúcej vode nezabráni infekcii COVID-19. Normálna teplota ľudského tela je vždy okolo 36,5°C do 37°C bez ohľadu na teplotu vášho kúpeľa či sprchy. V skutočnosti môžu byť kúpele v extrémne horúcej vode škodlivé, keďže voda môže popáliť. Najlepším spôsobom, ako sa ochrániť pred COVID-19 je častým umývaním si rúk. Takto eliminujete vírusy, ktoré sa môžu nachádzať na rukách a zamedziť tak infekcii, ktorá by mohla nastať, ak by ste sa následne dotkli svojich očí, úst a nosa.

FAKT: Nový koronavírus NEMÔŽE byť prenášaný uštipnutím komárom.

Doposiaľ neexistujú žiadne informácie alebo dôkazy, ktoré by naznačovali, že by mohol byť nový koronavírus prenášaný komármi. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri predovšetkým kvapôčkami, ktoré vzniknú, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha, kvapôčkami slín alebo výtokom z nosa. Aby ste sa ochránili, často si čistite ruky dezinfekčnými gélmi na ruky na báze alkoholu alebo si ich umývajte mydlom a vodou. Taktiež sa vyhýbajte blízkemu kontaktu s osobami, ktoré kašlú či kýchajú.

Sú sušiče rúk efektívne v zabíjaní nového koronavírusu?

Nie. Sušiče rúk nie sú efektívne v zabíjaní 2019-nCoV. Aby ste sa ochránili pred novým koronavírusom, mali by ste si často čistiť ruky dezinfekčnými gélmi na ruky na báze alkoholu alebo si ich umývať mydlom a vodou. Akonáhle sú vaše ruky čisté, mali by ste si ich dôkladne osušiť papierovými obrúskami alebo teplovzdušným sušičom rúk.

Môže ultrafialová dezinfekčná lampa zabiť nový koronavírus?

UV lampy by nemali byť používané na sterilizáciu rúk alebo ostatných oblastí kože, pretože UV radiácia môže spôsobiť podráždenie kože.

Aké efektívne sú termálne kamery v detekcii ľudí infikovaných novým koronavírusom?

Termálne kamery sú efektívne v detekcii ľudí, u ktorých sa prejavila horúčka (tzn., že majú vyššiu telesnú teplotu ako je norma) v dôsledku infekcie novým koronavírusom.

Nedokážu však  zachytiť ľudí, ktorí sú infikovaní, ale zatiaľ horúčku nemajú. Je to preto, že trvá 2 až 10 dní, kým sa u infikovaných ľudí objaví horúčka a ďalšie príznaky.

Môže striekanie alkoholu alebo chlóru na celé telo zabiť nový koronavírus?

Nie. Striekanie alkoholu alebo chlóru na celé telo nezabije vírusy, ktoré sa už do vášho tela dostali. Striekanie takýchto substancií môže byť škodlivé pre oblečenie alebo sliznice (napr. oči, ústa). Uvedomte si, že alkohol aj chlór môžu byť účinné v dezinfekcii povrchov, ale musia byť použité podľa príslušných odporúčaní.

Ochránia vás vakcíny proti zápalu pľúc proti novému koronavírusu?

Nie. Vakcíny proti zápalu pľúc (pneumónii), akými sú pneumokoková vakcína a Haemophilus influenzae typu B (HiB) vakcína, nezabezpečujú ochranu proti novému koronavírusu.

Vírus je natoľko nový a odlišný, že potrebuje svoju vlastnú vakcínu. Vedci sa snažia vyvinúť vakcínu proti 2019-nCoV a WHO túto ich snahu podporuje.

Napriek tomu, že sú tieto vakcíny neefektívne proti 2019-nCoV, vakcinácia proti respiračným ochoreniam je vysoko odporúčaná, aby ste si ochránili svoje zdravie.

Môže pravidelné preplachovanie nosa soľným (tzv.fyziologickým) roztokom pomôcť v prevencii infekcie novým koronavírusom?

Nie. Neexistuje žiaden dôkaz, že pravidelné preplachovanie nosa soľným roztokom chráni ľudí pred infekciou novým koronavírusom.

Existujú obmedzené dôkazy, že pravidelné preplachovanie nosa soľným roztokom môže pomôcť ľuďom rýchlejšie sa zotaviť z nádchy. Nebolo však potvrdené, že predchádza respiračným ochoreniam.

 Môže konzumácia cesnaku pomôcť v prevencii infekcie novým koronavírusom?

Cesnak je zdravá potravina, ktorá môže mať niektoré antimikrobiálne vlastnosti. Zo súčasného prepuknutia nového koronavírusu však neexistujú dôkazy, že cesnak dokáže ochrániť ľudí pred infekciou. 

Postihuje nový koronavírus starších ľudí, alebo sú náchylní aj mladší ľudia?

Ľudia v každom veku môžu byť infikovaní novým koronavírusom (2019-nCoV). Zdá sa, že starší ľudia a oslabení jedinci (ľudia trpiaci astmou, cukrovkou alebo srdcovými ochoreniami) sú náchylnejší k tomu, že v dôsledku vírusu vážne ochorejú.

WHO odporúča ľuďom všetkých vekových kategórií, aby dodržiavali kroky ochrany proti vírusu, akými sú napríklad dodržiavanie dobrej hygieny rúk a respiračnej hygieny.

Sú antibiotiká účinné v prevencii a liečbe nového koronavírusu?

Nie, antibiotiká na vírusy nezaberajú, iba na baktérie.

Nový koronavírus (2019-nCoV) je vírus, a teda v jeho prevencii a liečbe by antibiotiká použité byť nemali. Ak ste však hospitalizovaný na 2019-nCoV, môžete dostať antibiotiká, pretože je možná súčasná bakteriálna infekcia.

Existujú špecifické lieky na prevenciu a liečbu nového koronavírusu?

Doteraz neexistuje žiaden špecifický liek odporúčaný na liečbu nového koronavírusu (2019-nCoV).

Ľudia infikovaní vírusom by však mali dostať primeranú starostlivosť na zmiernenie a liečbu príznakov a tí, ktorí sú vážne chorí, by mali dostať optimálnu podpornú starostlivosť. Niektoré špecifické lieky sú v procese skúmania a čoskoro budú testované pomocou klinických štúdií. WHO pomáha urýchliť výskumné a vývojové snahy za podpory množstva partnerov.